Karınca İlaçlama – Flora Böcek İlaçlama
Karınca İlaçlama

Karınca İlaçlama

Karıncalar sosyal böceklerdir. İşbirliği içinde, birbirlerine karışmış bir şekilde birlikte yaşarlar. Kolonilerin sayısı, türlere göre, yüzlerce karıncadan milyonlarca karıncaya kadar değişiklik gösterir. Her koloni içinde, her biri özel fonksiyona sahip farklı tipte karıncalar bulunur. Tüm karınca kolonilerinde, asıl rolü yumurtlamak olan bir veya daha fazla kraliçe vardır. İşte bu kraliçelerin yumurtalarından belirli bir kuluçka süresi sonunda beyaz, kurtçuk benzeri larvalar çıkar ve bunlar daha sonra yetişkin “işçi” karıncalara dönüşürler. İşçiler, kraliçeleri ve büyümekte olan yavruları beslerler ve bakımlarını üstlenirler. Genellikle koloniden uzak mesafelerde su ve yiyecek aramaya giderler. Karıncalar, işçi karıncaların yiyecek ile yuvaları arasında takip ettikleri görünmeyen koku izleri bırakırlar. Birçok türde, karıncaların izi, yuvalarının bulunduğu veya dışarıdan içeri girdikleri yere geri dönmelerini sağlayacak kadar belirgindir. Bu yüzden de, hangi katta oturduğunuza bakmaksızın her dairede görebilirsiniz karıncaları.

Kurumsal İlaçlama Hizmeti
Kurumsal İlaçlama Hizmeti

Kurum olarak yapılan anlaşmalarda çeşitli ilaçlama programlarımızla firmanızdan her türlü haşere ve zararlıyı uzak tutuyoruz.

Ev İlaçlama Hizmeti
Ev İlaçlama Hizmeti

Yaşadığınız daire ve ya tüm apartmanda oluşan haşerelere karşı profesyonel bir ilaçlama hizmeti almanız kesin çözüm için gereklidir.

Yiyecek: Karıncaların şekerli yiyeceklere olan düşkünlüğünü bilmeyenimiz yoktur. Bu nedenle, yerlerde şekerli yiyeceklerin ve diğer yiyecek maddelerinin bulunmaması ve temiz tutulması çok önemlidir. Hijyenik ortam özellikle mutfakta çok önemlidir ve evinizi karıncalar için çekici kılmayı önlemenin en temel yollarından da biridir. Benzer şekilde, çöp kovalarının ağızları her zaman kapalı tutulmalıdır ve çöpler sık sık dışarı çıkarılıp, dökülmelidir. Bu iki alışkanlık, karıncaları evinizden uzak tutmada büyük bir etki yaratabilir. Nem: Karıncaların çoğu tatlı yiyecekleri ve diğer böcekleri yemekten hoşlansa da, karıncalar aynı zamanda nemli ve su kaynaklarına yakın yerlere yuvalarını yapmak isterler. Türkiye’de bulunan en yaygın tip karıncalar olan “Küçük Siyah Karıncalar”, özelikle yuvalarını iç alanlarda mutfak ve banyo gibi yerlerde, dış alanlarda ise, nemli, çürümüş veya devrilmiş ağaçlara yaparlar. Bu nedenle, karıncalar yuva yapmak için kendilerine iyi bir yer ararlarken de, hedeflerine nemli ve rutubetli evleri alırlar. Bitkiler: Evinizin yakınındaki bitkiler karıncaların kolaylıkla içeri girmesine olanak sağlarlar. Çünkü karıncalar ve böcekler, bitkileri evinize girmek için bir köprü olarak kullanabilirler. Aynı zamanda, evinizin yanındaki bitkiler, nemi evin dış cephe kaplaması içinde tutarlar ve bildiğimiz gibi karıncalar nemli bölgeleri çok severler. Bitkiler mümkün olduğu kadar evden uzakta olmalıdır. En iyi sonucu almak için, toprak ile evinizin dış cephesi arasında bir sınır oluşturmanız faydalı olacaktır.

Karınca İlaçlama

Karınca ilaçları, etkili bir içeriğe sahip olmalı fakat insanlara hiçbir şekilde etki etmemelidir. Bahçe, apartman çevresi gibi alanlarda da yapılabilen böcek ilaçlama için genellikle sıvı ilaçlar kullanılır. Ancak kapalı alanlarda da sıvı ilaçlar, toz ilaçlara oranla daha etkilidir. Karıncaların yuva yaptığı ya da yapabileceği alanlarda ilaçlamanın daha yoğun yapılması gerektiği gibi, bu canlıların görüldüğü her yerde ilaçlama yaptırılmalıdır. Zira daha çok, banyo, mutfak gibi alanlarda görülen bu canlılar, her alana yayılabilir ve yumurta bırakabilir. Dolayısıyla lokal bazlı karınca ilaçlama işlemleri, bu canlılara karşı hiçbir etki sağlamayacaktır.

 

NOT:Karınca ilaçlama, belirli bir bölge için yapıldığında, sorun tekrar edebilmektedir. Bu nedenle karıncaları yok etmek için genel uygulamalar yapılmalı ve sağlık bakanlığından onaylı olan firmalar tercih edilmelidir.